Vyzkum CBDC v ramci projektu Atom australske rezervni banky zjistil
Novinky

Výzkum CBDC v rámci projektu Atom australské rezervní banky zjistil řadu přínosů

V návaznosti na “plán reformy plateb a kryptografie” ministra financí Joshe Frydenberga zveřejnila RBA zprávu zkoumající technologii DLT a velkoobchodní emisi CBDC.

Australská rezervní banka (RBA) zveřejnila zprávu o svém dvouletém výzkumném projektu velkoobchodních digitálních měn centrální banky (CBDC), která zdůraznila výhody digitalizace a autonomizace manuálních, papírových bankovních procesů pomocí technologie distribuované účetní knihy (DLT).

Zpráva představuje závěr dvouletého projektu nazvaného “Projekt Atom”, který byl prováděný ve spolupráci s s Commonwealth Bank of Australia (CBA), National Australia Bank (NAB), Perpetual a ConsenSys, spolu s dalšími příspěvky od King & Wood Mallesons.

Asistentka guvernéra RBA (finanční systém) Michele Bullocková k projektu Atom poznamenala, že “ukázal potenciál velkoobchodního CBDC a tokenizace aktiv pro zlepšení efektivity, řízení rizik a inovací v transakcích na velkoobchodním finančním trhu”.

Velkoobchodní CBDC označuje digitální měnu vydanou centrální bankou, která je určena k vypořádání mezibankovních převodů a transakcí mezi finančními institucemi, na rozdíl od maloobchodního CBDC, který je určen pro veřejné použití.

Výzkum CBDC byl zveřejněn na 8. prosince, tedy ve stejný den, kdy ministr financí a místopředseda liberálů Josh Frydenberg představil ambiciózní “plán reformy platebního a kryptografického systému” pro rok 2018. fintech a krypto regulace v Austrálii. Vláda uvedla, že podporuje nejméně šest návrhů kryptoreformy, které doporučil senátní výbor, a zkoumá další.

Projekt spočíval v ověření konceptu (POC) pro vydání “tokenizované formy CBDC”, která by mohla být využita na digitalizovaném trhu velkoobchodních syndikovaných půjček. Testování probíhalo na platformě založené na technologii distribuované účetní knihy (DLT) Ethereum.

Zpráva zjistila, že velkoobchodní CBDC podpořený technologií DLT by mohl významně zvýšit efektivitu a snížit provozní riziko tím, že “nahradí vysoce manuální a papírové procesy související s vytvářením a obsluhou” dat, transakcí, plateb úvěrů a vypořádání, abychom jmenovali alespoň některé.

Některé otázky, které RBA zdůraznila, se však týkaly “soukromí transakcí, konečnosti, propustnosti a efektivity” CBDC a využití DLT, zejména v souvislosti s blockchainy, které nejsou určeny pro velkoobchodní účely.

POC experimentoval s dvouúrovňovým modelem vydávání a distribuce CBDC, v němž RBA vydala digitální měnu komerčním bankám a banky pak otevřely dostupnost “způsobilým účastníkům velkoobchodního trhu, které sponzorují na platformě”.

Související: Rezervní banka varuje Australany před sázkami na “módní” kryptoměny

RBA uvedla, že má prozkoumala koncept CBDC od roku 2018 – navzdory zlehčování jeho významu ale od roku 2020 postupně zvyšuje svůj důraz na digitální měnu uprostřed rostoucího zájmu ze strany vlád po celém světě, zejména v Číně, která již zavedla řadu nových technologií. veřejných testů digitálního jüanu.

Bullock nastínil, že RBA “bude pokračovat ve výzkumu CBDC v rámci své strategické oblasti zaměřené na podporu vývoje plateb”.

V rozhovoru s Australian Financial Review dne 8. prosince Sophie Gilderová, vedoucí oddělení blockchainu a digitálních aktiv CBA zdůraznila, že “výhody na vysoké úrovni” používání CBDC a poznamenal, že interoperabilní registr a platební systém by mohl zajistit větší transparentnost plateb, údajů a auditu:

“Přemýšlím o tom jako o ‘provozní alfě’: větší efektivita a větší transparentnost, což znamená, že nemusíte zvlášť auditovat a vykazovat činnosti a můžete mít lepší AML [anti money laundering] postupy, protože máte kontrolu v reálném čase.”

“To by bylo prospěšné pro ekonomiku a usnadnilo by to regulačním orgánům jejich práci, zatímco programovatelnost by byla obrovským skokem vpřed a velmi prospěšná,” dodala.

Leave a Reply