Gamers 2020
NFT

Proč Play to Earn NFT navždy změní herní průmysl?

Díky pandemii COVID zažívá herní průmysl obrovský boom a v roce 2021 je na cestě k tržbám ve výši 180 miliard dolarů. Zároveň však existují výzvy a odvětví je také zralé na narušení. Blockchainové hry s funkcemi play-to-earn a NFT jsou připraveny navždy změnit prostředí.

Jaké jsou současné výzvy, kterým herní průmysl čelí?

Tradiční obchodní modely her, jako je pay-to-play, free-to-play, season pass a stahovatelný obsah (DLC), se staly široce populárními a úspěšnými. Všechny však s sebou nesou kompromisy.

1. Tradiční model – “Pay-to-Play” a DLC

Model “pay-to-play” přináší strhující herní zážitek, ale je zde bariéra vstupu. Musíte utratit peníze za nákup hry předem a v některých případech si možná budete muset koupit drahou herní konzoli nebo počítač, abyste hru mohli plynule spustit.

Herní vydavatelé dnes často po uvedení hry na trh vydávají DLC nebo season pass, které mohou obsahovat další mise, postavy a předměty. Problém je v tom, že některá studia toho využívají a při uvedení na trh dodávají nekvalitní produkty, které se snaží opravit prostřednictvím různých patchů. Některý obsah je dokonce uzamčen za DLC nebo season pass, což znamená, že musíte zaplatit ještě více, abyste získali plnohodnotný herní zážitek.

2. Model “Free-to-Play” a mikrotransakce

Hry typu Free-to-play, jako je League of Legends nebo Fortnite, jsou v poslední době stále populárnější, zejména u mobilních her, protože hráči dostanou celou hru zdarma. Díky tomu však herní studia vydělávají na reklamách a mikrotransakcích. Je dost otravné, když na vás každých 10 sekund vyskočí reklama.

Aby hráče motivovala k utrácení peněz, některá herní studia vychylují rovnováhu hry směrem k funkcím uzamčeným za mikrotransakcemi, jako jsou například předměty s lepšími statistikami. Tomu se říká “pay-to-win” a je to frustrující pro hráče, kteří nechtějí nebo si nemohou dovolit utrácet své těžce vydělané peníze za rychlejší vylepšování své herní postavy. Právě proto se hry jako Starcraft a League of Legends staly páteří odvětví elektronických sportů, protože jde skutečně o dovednosti a vyhráváte, pokud jste lepší hráč.

3. Budování herní kariéry

Pro průměrného hráče je obtížné vybudovat si v herní branži udržitelnou kariéru. Pokud jste ve hře opravdu dobří, můžete se stát profesionálem a být součástí esportového týmu. Jen málokdo se však stane natolik dobrým, aby byl profesionálně úspěšný, a kariéra profesionála je často poměrně krátká.

Hráči mohou také zvážit, zda se nevydat cestou tvorby obsahu na platformách, jako je YouTube, Bilibili nebo Twitch, a vydělávat na předplatném nebo získat sponzorské smlouvy. Budete se však muset začít prosazovat a často se na hrách “velrybařit”, abyste mohli pokrýt veškerý obsah. Než se dočkáte nějakého úspěchu, trvá také nějakou dobu, než si vybudujete publikum.

A konečně mimo tyto obchodní modely jsou dnes hráči v podstatě vydáni na milost a nemilost vydavatelům her. Hráči sice mohli utratit peníze za nákup herních skinů, postav a předmětů, ale to vše spravuje vydavatel hry a může se snadno rozhodnout vám je odebrat, nebo vám dokonce zakázat/zrušit účet. Vydavatelé her také silně omezují způsob, jakým mohou herní postavy a předměty měnit majitele, protože chtějí, aby si jejich hry kupovalo co nejvíce hráčů nebo aby za předměty platili.

Takže, co jsou to hry typu play-to-earn NFT?

Play-to-earn je přesně to, jak to zní – hrajete hru, abyste vydělali peníze, v tomto případě kryptoměny. To přidává videohrám další rozměr a mění zaměření z pay-to-play nebo pay-to-win na play-to-earn.

NFT (non-fungible tokens) jsou jedinečné digitální tokeny. Představují vlastnictví internetových předmětů, jako je umění, hudba, memy. V herním kontextu mohou být NFT postavy, skiny, zbraně a další herní předměty.
Hry typu play-to-earn NFT tedy umožňují uživatelům vydělávat peníze hraním a zároveň zcela vlastnit své postavy a herní předměty.

Jak hry typu play-to-earn NFT řeší současné problémy v herním průmyslu?

Model P2E řeší některé stávající problémy tradičních her, protože hra samotná je obvykle “zdarma” a k tomu, abyste si vydělali a utratili peníze, musíte být ve hře dobří. Čím jste lepší, tím více kryptopeněz vyděláte a můžete je utratit za vylepšování své postavy. Ano, vždycky budou existovat velryby, ale nyní můžete soutěžit pomocí kryptoměn, které jste si vydělali skutečným hraním hry.

Hry P2E nabízejí hráčům nový způsob, jak si přivydělat, pokud se zrovna nevěnují hardcore eSportu nebo streamování. Možná budete muset provést počáteční investici, ale pokud budete hrát nepřetržitě, vrátí se vám to a ještě víc. To je obzvlášť silné v rozvojových ekonomikách, kde výnosy z P2E her převyšují minimální mzdu. Nevěříte mi? Dvaadvacetiletý mladík si za peníze vydělané hraním Axie Infinity koupil dva domy. To samo o sobě mění pravidla hry (slovní hříčka)!

A NFT také řeší problém vlastnictví. Většina P2E her je zcela decentralizovaná, takže vám nikdo nemůže zrušit účet. Ve hře P2E můžete svou postavu vyměnit, prodat nebo dokonce půjčit ostatním hráčům výměnou za kryptoměny. Díky tomu má herní kryptoměna šílenou hodnotu, protože se používá při každé transakci. Nejlepší na tom je, že hráči mohou herní krypto přímo prodávat za fiat, čímž se stávají dalším zdrojem příjmů i z her P2E.

Co se musí stát, aby se hry typu play-to-earn staly mainstreamem?

Hry P2E potřebují ještě čas na vývoj. V současné době existují určitá omezení.

Nejzřetelnějším z nich je obtížnost zřízení. Vytvoření profilu hry play-to-earn je snadné. Nastavení kryptopeněženky je však obtížnější. Abyste mohli začít hrát, budete si možná muset koupit ETH nebo herní postavu, což s sebou nese vysoké poplatky za plyn. Díky tomu jsou hry stále poněkud nedostupné pro běžného hráče, který se možná s kryptoměnami dosud nesetkal.

Je tu také výkonnostní prvek, protože většina her je postavena na blockchainu Ethereum, který se stal přetíženým, a hra může v důsledku toho lagovat. Vývojáři naštěstí pracují na řešení škálování, aby hráči mohli mít plynulejší herní zážitek.

Také hratelnost a grafika her P2E jsou stále velmi základní. Zatím jsme v kryptoměnách neviděli žádnou velkou hru jako GTA V, která by nabízela plynulý herní zážitek a úžasnou grafiku. To ukazuje, jak jsme na začátku. Začátek je však slibný. Na celém světě je 2,8 miliardy hráčů a jen malá část z nich hraje blockchainové hry, takže je tu velká příležitost.

Zatímco některá herní studia jako Steam zakázala krypto a NFT hry, jiná zastávají opačný přístup. Představitel EA řekl, že NFT jsou budoucností herního průmyslu. Toto prohlášení ukazuje, že herní studia bedlivě sledují prostor. Dalším krokem by bylo vidět, jak velká studia, jako je EA, vyvíjejí své vlastní hry NFT s výdělkem, nebo přidávají tuto funkci do svých stávajících her.

Další věcí, která zvýší přijetí her NFT s možností hraní, je snížení překážky vstupu. Nejoblíbenější hrou je v současnosti Axie Infinity. Pokud si ale chcete zahrát, budete si muset nejprve koupit tři Axies, které při současných cenách stojí minimálně pár stovek dolarů, tedy částku, kterou si většina hráčů nemůže dovolit. Tyto vysoké počáteční náklady na P2E hry zplodily nový trh zvaný stipendia. Například populární herní cech P2E s názvem Yield Guild Games (YGG) nabízí stipendia pro lidi, kteří chtějí hrát hru, ale nemohou si to dovolit.

Funguje to takto:

  • Postavy, které ke hraní hry potřebujete, vám půjčí stipendijní organizace.
  • Procento svých výdělků sdílíte s organizací, která vám postavy zapůjčila.

Tímto způsobem mohou první hráči stále těžit z rozšíření hry, a to i bez skutečného hraní samotné hry, zatímco novější hráči se mohou do hry dostat bez vysokých nákladů. Nakonec mohou shromáždit dostatek zdrojů, aby získali své vlastní postavy.

Závěr

Budoucností herního průmyslu mohou být hry NFT, kde si můžete vydělat. Hry jako Axie Infinity již ukázaly, že můžete vydělávat peníze pouze hraním hry, a to je jen začátek.

Právě teď jsou na celém světě asi 3 miliardy hráčů a jen malá část z nich slyšela o krypto, natož hraní NFT hrách, takže budoucnost je slibná. Máte zájem a chcete začít hrát kryptohry?

Leave a Reply