Bitcoin je oddeleny od Crypto
Těžba

Bitcoin je oddělený od “Crypto”

Rozdíl mezi nimi je stále zřejmější, protože bitcoin je připraven zpochybnit světový měnový systém.

Níže uvedený článek byl původně zveřejněn v Marty’s Bent Issue #1069: “Bitcoin je oddělen od ‘Crypto‘”

Existuje mnoho lidí, kteří se domnívají, že Bitcoin spadá pod “krypto”. To nemůže být dále od případu. “Krypto” je určeno pro afinitní podvody, které byly spuštěny v důsledku Bitcoinu a pokoušejí se využít jeho rodokmenu a přichytit se k jeho vyprávění, aby prodali bezcenné tokeny nevědomým noobům. Afinitní podvodníci věří, že mohou “porazit” Bitcoin tím, že poskytnou sadu funkcí a “kulturu”, která se ukáže být atraktivnější pro masy, a tak je pravděpodobnější, že si jednotlivci vyberou své oblíbené “krypto” místo nejlepších peněz, s nimiž kdy lidé přišli do styku.

Tito lidé nemohou být více bludní. Úspěch Bitcoinu nezávisí na “kultuře” bitcoinů. Bitcoin je amorální a hloupý protokol, který nemá možnost poznat “kulturu” svých uživatelů. A pokud bude úspěšný, bude ho používat mnoho různých lidí z mnoha vzdálených zemí s velmi odlišnou kulturou. Na kulturním uchopení určitého konkurenčního prostředí sociálních médií LARPing nakonec nezáleží. To, jestli jsou určité pseudonymy nebo foukači na Twitteru zaujatí vůči vaší oblíbené “krypto”, není nic víc než šum. Z dlouhodobého hlediska je to nepodstatné.

To, na čem skutečně záleží, je kvalita měnové politiky Bitcoinu a důvěra veřejnosti, že tato politika bude dlouhodobě respektována. Nejlepším způsobem, jak vybudovat důvěru v tuto politiku, je učinit náklady na pokus o změnu této politiky nebo na vybočení z konsensuálních pravidel sítě co nejvyšší. V těchto ohledech se bitcoinu nic z “krypto” nepřibližuje, a to proto, že síť bitcoinů se pomalu, ale jistě začleňuje do energetického sektoru zeměkoule. Rizika provedení spojená s těžbou Bitcoinu se stala velmi vysokými. Pokud těžař něco podělá a vypadne z konsensu, je materiálně potrestán tím, že přijde o výplatu drahocenných blokových odměn. S tím, jak se síť bude více propojovat s energetickým sektorem, tyto náklady porostou a dodržování měnové politiky stanovené sítí plných uzlů bude prvořadé.

Sakra, to už bylo v roce 2017, kdy se největší firemní hráči a těžaři pokusili o hard fork zvýšení blokového prostoru, který vypadl z konsensu s plnými uzly v síti. Neochota dodržovat konsensus zničila pověst a během čtyř let, které následovaly po hard forku, ztratila spousta těžařů spoustu peněz. Právě to dává lidem jistotu, že bitcoin je v digitálním věku vhodným peněžním zbožím.

Všechny “krypto” LARPy zaměřené na rychlost, budování aplikací a menší “energetickou náročnost” zcela minuly děj a odsunuly se do hedonistické pískovny plné zdegenerovaných hráčů a myslitelů s nízkou energií.

Bitcoin již vyhrál, protože vyhrál energetickou hru. A energetická hra je to, co bude dlouhodobě chránit měnovou politiku Bitcoinu, protože k tomu bude silně motivována plnými uzly. Tomu rozumí jen málokdo.

Závěrečná myšlenka …

Komáři, člověče. Nesnáším je.

Chcete-li si přečíst původní příspěvek a další Bentovu práci, navštivte stránku TFTC.io.

Leave a Reply